Blunt Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023
Accessories
Loading...
Blunt Scooter Complete Colt S4 Green 2021
The COLT has always been one solid complete. The complete has been in our line up for years and this series rocks some sweet metallic finishes wrapped in fresh graphics. The Colt is perfect for the rider that is progressing onwards to the intermediate level.
Series 4 now has for NEW colour ways topped with Tempered Steel COLT bars at the perfect height for the younger rider. TPR hand grips that are soft but extremely durable, at 160mm long they give the perfect amount of coverage. Two bolt 6061 Aluminium clamp with 5mm bolts, excellent grip while keeping it light. . The bulletproof 4130 Chromoly COLT forks that will fit up to 125mm Wheels. The 110mm 6063 Aluminium Extruded core using the best 86a grade Polyurethane with performance bonding to reduce the risk of de-hubbing. The deck is 6061-T6 Extruded Aluminium deck painted in our high quality finishes, integrated 82.5 degrees head tube and fully sealed headset.Finished off with our nylon brake system and fitted with front plate and rear inserts.
BARS: 4130 Chromoly bars 580mm/22.8” high X 520mm/20.5” wide
GRIPS: 160mm long TPR handgrips with Nylon barends
CLAMP: 2 bolts 6061 Aluminium clamp - 5mm bolts
FORK: 4130 COLT Cromoly IHC forks 125mm compatible
WHEELS: 110mm 6063 Aluminium extruded wheels with 86A PU
BRAKE: Nylon BOLT ON brake - 5mm brake bolt
Gross Weight: 4,60 KG
Net Weight: 3,80 KG
Specifications for Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023
Features
| Unit weight | 3.82kg |
| Collections | 2023 |
| Wheel diameter | 110mm |
| Wheel hardness | 86a |
| Bearings | Abec 9 |
| Headtube Angle | 82.5° |
| Bar Height | 580mm |
| Deck Width | 120mm |
| Deck Length | 495mm |
| Bar Width | 520mm |
| Color | Green |
| Bar Material | Steel |
| Compression type | IHC |
| Total height | 84cm |
| Clamp size | Double |
| Clamp | 2-Bolt |
| Fork type | two piece |
| MODEL NAME | Colt S4 |
| Gender | Unisex |
| Angle | 82.5 |
| Bar Height | 580mm |
| Deck Type | 6061-T6 Aluminium |
| PUBLICATION | 1 |
| Wheel diameter | 110mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023 |
| Description it-IT | Il monopattino completo Madd Gear MGP VX9 Shredder Blue-Black 2020 è finalmente disponibile nel nostro negozio di monopattini freestyle completi. Scopri un'ampia selezione di Madd... |
| Description de-CH | Der Madd Gear Scooter Complete MGP VX9 Shredder Blue-Black 2020 ist endlich in unserem Freestyle Scooter Complete Shop erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Madd-Scootern ... |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Blunt Colt S4 Verde 2023 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino Freestyle Blunt Colt S4 Verde 2023 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Blunt Colt S4 verte 2023 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Blunt Colt S4 verte 2023 |
| Product Title de-CH | Freestyle-Scooter Blunt Colt S4 Grün 2023 |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter Blunt Colt S4 Grün 2023 |
Specifications for Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023
| Unit weight | 3.82kg |
| Collections | 2023 |
| Wheel diameter | 110mm |
| Wheel hardness | 86a |
| Bearings | Abec 9 |
| Headtube Angle | 82.5° |
| Bar Height | 580mm |
| Deck Width | 120mm |
| Deck Length | 495mm |
| Bar Width | 520mm |
| Color | Green |
| Bar Material | Steel |
| Compression type | IHC |
| Total height | 84cm |
| Clamp size | Double |
| Clamp | 2-Bolt |
| Fork type | two piece |
| MODEL NAME | Colt S4 |
| Gender | Unisex |
| Angle | 82.5 |
| Bar Height | 580mm |
| Deck Type | 6061-T6 Aluminium |
| PUBLICATION | 1 |
| Wheel diameter | 110mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023 |
| Description it-IT | Il monopattino completo Madd Gear MGP VX9 Shredder Blue-Black 2020 è finalmente disponibile nel nostro negozio di monopattini freestyle completi. Scopri un'ampia selezione di Madd... |
| Description de-CH | Der Madd Gear Scooter Complete MGP VX9 Shredder Blue-Black 2020 ist endlich in unserem Freestyle Scooter Complete Shop erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Madd-Scootern ... |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Blunt Colt S4 Verde 2023 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino Freestyle Blunt Colt S4 Verde 2023 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Blunt Colt S4 verte 2023 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Blunt Colt S4 Green 2023 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Blunt Colt S4 verte 2023 |
| Product Title de-CH | Freestyle-Scooter Blunt Colt S4 Grün 2023 |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter Blunt Colt S4 Grün 2023 |
Blunt Scooter Complete Colt S4 Green 2021
The COLT has always been one solid complete. The complete has been in our line up for years and this series rocks some sweet metallic finishes wrapped in fresh graphics. The Colt is perfect for the rider that is progressing onwards to the intermediate level.
Series 4 now has for NEW colour ways topped with Tempered Steel COLT bars at the perfect height for the younger rider. TPR hand grips that are soft but extremely durable, at 160mm long they give the perfect amount of coverage. Two bolt 6061 Aluminium clamp with 5mm bolts, excellent grip while keeping it light. . The bulletproof 4130 Chromoly COLT forks that will fit up to 125mm Wheels. The 110mm 6063 Aluminium Extruded core using the best 86a grade Polyurethane with performance bonding to reduce the risk of de-hubbing. The deck is 6061-T6 Extruded Aluminium deck painted in our high quality finishes, integrated 82.5 degrees head tube and fully sealed headset.Finished off with our nylon brake system and fitted with front plate and rear inserts.
BARS: 4130 Chromoly bars 580mm/22.8” high X 520mm/20.5” wide
GRIPS: 160mm long TPR handgrips with Nylon barends
CLAMP: 2 bolts 6061 Aluminium clamp - 5mm bolts
FORK: 4130 COLT Cromoly IHC forks 125mm compatible
WHEELS: 110mm 6063 Aluminium extruded wheels with 86A PU
BRAKE: Nylon BOLT ON brake - 5mm brake bolt
Gross Weight: 4,60 KG
Net Weight: 3,80 KG
المواصفات
| 2 - Variation - Color | Vert |
| علامات التصنيف | |
|---|---|
| علامات التصنيف |
Image Cleaned - radwan - 12.11.2024
image cleaned - assign - Ola 26.11.2024
Feature Cleaned - moayad - 25.9.2025
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.